Ciepły montaż okien dla szczelności i oszczędności
2024-10-09Mogłoby się wydawać, że remonty zimą to nie jest dobry pomysł – zwłaszcza wymiana okien przy niskiej temperaturze wydaje się zadaniem niemal niemożliwym do wykonania. Czy jednak na pewno? Okazuje się, że montaż okien zimą jest możliwy, ale nie zawsze i nie wszędzie.
Od czego więc to zależy? Od warunków zewnętrznych, a przede wszystkim od temperatury.
Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie i planowanie, dlatego w tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, decydując na instalację okien w zimie, aby mieć pewność, że cały proces przebiegnie sprawnie i szybko.
Czy można montować okna zimą?
Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi: TAK, ale oczywiście jest kilka zastrzeżeń, bo zimowy montaż okien różni się od tego, którego możemy znać z cieplejszych miesięcy. Co jednak ważne, nadal jest możliwy – pod warunkiem zachowania kilku kluczowych zasad.
Jakich? Na pierwszy plan wychodzą tutaj kwestie związane z temperaturą i wilgotnością powietrza, ponieważ zimno nie tylko oznacza niższy komfort pracowników, ale może również wpływać negatywnie na wydajność czy elastyczność materiałów stosowanych przy montażu okien – niskie temperatury wymagają zazwyczaj specjalistycznych produktów oraz wydłużają czas obróbki montażowej.
Pomimo tych „niedogodności”, coraz więcej osób decyduje się na instalację okien w okresie zimowym (lub późno jesiennym), chociażby po to, aby nie stopować dalszych prac remontowych czy budowlanych.
Pozostaje więc odpowiedź na pytanie, do jakiej temperatury jest możliwy montaż okien w zimie?
Przeczytaj również: Ciepły montaż okien.
Montaż okien – do jakiej temperatury można instalować okna?
Montaż okien jest możliwy o każdej porze roku, a zakres temperatur jest dość szeroki. Najczęściej przyjmuje się dolną granicę na -5°C, górną na +30°C. Optymalną zaś opcją jest +10°C.
Niektórzy specjaliści dopuszczają możliwość montażu okien w jeszcze niższej temperaturze (nawet -10°C), jednak w takich wypadkach zazwyczaj pojawia się konieczność stosowania nagrzewnic, co jeszcze bardziej zwiększa koszt instalacji.
Bardzo dużo zależy też od zastosowanych materiałów, które mają swoje przeznaczenie i ograniczenia.Na przykład piany montażowe powinny być dostosowane do pory roku, bo zwykle działają w dodatnich temperaturach (powyżej +5°C), ale mogą być one zastąpione również zimowymi pianami montażowymi.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że nawet materiały przeznaczone do zimowej instalacji okien, schną i odparowują dłużej, co przekłada się na czas pracy. Również profile okienne, głównie te wykonane z PCV, są bardziej podatne na pękanie, co wymaga od pracowników szczególnej uwagi i dbałości o jakość prac.
Nie da się jednak ukryć, że czasami harmonogram prac remontowych czy budowlanych jest bardzo napięty, a przesunięcie montażu okien z zimy na inną porę roku jest wręcz niemożliwe. W takiej sytuacji dobrze jest sprawdzić prognozy pogody, aby trafić na odpowiedni moment, czyli korzystne „okienko” pogodowe.
Czy podwaliny okienne można montować zimą?
Tak, montaż podwalin okiennych zimą jest możliwy, ale wymaga odpowiednich przygotowań i technik, aby zachować trwałość i jakość pracy. W niskich temperaturach kluczowe jest stosowanie specjalnych materiałów budowlanych przeznaczonych do zimowych warunków, jak na przykład zimowe piany montażowe i kleje, które zachowują swoje właściwości mimo mrozu.
Dodatkowo, podwaliny okienne i inne elementy powinny być przechowywane w ciepłym miejscu przed montażem. Warto także zabezpieczyć miejsce montażu przed bezpośrednim wpływem wilgoci i wiatru.
W przypadku bardzo niskich temperatur (poniżej -10°C) lepiej jednak rozważyć przełożenie prac na cieplejszy dzień, aby uniknąć ryzyka osłabienia wiązań i ewentualnych problemów z izolacją.